Κυριακή 5 Αυγούστου 2012

Άτυχη η Λεδάκη στο επί κοντώ, ρεκόρ στο βάδην ο Παπαμιχαήλ

Τη μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί στον τελικό του επί κοντώ γυναικών έχασε η Ηρώ-Στέλλα Λεδάκη που πέρασε τα 4μ.50 με την πρώτη προσπάθεια, όμως δεν τα κατάφερε και στα 4μ.55 που ήταν το καθοριστικό ύψος και έδινε το εισιτήριο για τον τελικό.
Η Λεδάκη αν και ξεκίνησε πολύ άσχημα τον αγώνα, πέρασε με την τρίτη προσπάθεια τα 4μ.10, στη συνέχεια βελτιώθηκε περνώντας με την πρώτη τα 4μ.24, με την δεύτερη το 4μ.40 και με την πρώτη τα 4μ.50. Κόλλησε όμως στα 4μ.55 και τελικά έμεινε στην 13η θέση με τις 12 πρώτες να προκρίνονται.
Στα 4μ.25 έμειναν οι Νικόλ Κυριακοπούλου και η Κατερίνα Στεφανίδη στο επί κοντώ και πήραν αντίστοιχα τη 19η και 24η θέση ανάμεσα σε 39 αθλήτριες.
Στον τελικό των 20χλμ. βάδην ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ πήρε την 15η θέση με 1ώρα 21.12 πετυχαίνοντας πανελλήνιο ρεκόρ σε μία κούρσα όπου πήραν μέρος 56 αθλητές. Ο 23χρονος αθλητής από την Καρδίτσα ξεκίνησε συντηρητικά την κούρσα, όμως όσο περνούσαν τα χιλιόμετρα τόσο ανέβαινε. Το χρυσό πήρε ο Κινέζος Ντινγκ Τσεν με 1ώρα 18.46 (ολυμπιακό ρεκόρ).
Η δεύτερη μέρα στο έπταθλο για την Σοφία Υφαντίδου ήταν πολύ καλύτερη από την πρώτη αφού βελτίωσε τη θέση της και από 35η την πρώτη μέρα τελικά πήρε την 24η θέση με 5.947 βαθμούς, ανάμεσα σε 38 αθλήτριες. Η Υφαντίδου μάλιστα στον ακοντισμό με βολή στα 56μ.96 πέτυχε την καλύτερη επίδοση για επταθλήτρια στο αγώνισμα. Η Σοφία σημείωσε 13.82 στα 100μ. εμπ., 1μ.68 στο ύψος, 12μ.96 στη σφαιροβολία, 25.91 στα 200μ., 5μ.81 στο μήκος, 56μ.96 στον ακοντισμό και 2.22.03 στα 800μ. Το χρυσό μετάλλιο πήρε η Τζέσικα Ένις με 6.955 βαθμούς.

Τα 100άρια των Ολυμπιακών
Το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. των γυναικών πήγε στη Τζαμάικα. Η Σέλι Φράισερ κέρδισε την πρώτη θέση με 10.75, ακολούθησε η Αμερικανίδα Καρμελίτα Τζέτερ με 10.78 και τρίτη ήταν η επίσης Τζαμαϊκανή Βερόνικα Κάμπελ.
Στους άνδρες η μεγάλη κούρσα είναι σήμερα στις 23.50 (Ελλάδος) με τους Αμερικανούς να τρέχουν πιο γρήγορα στον πρώτο γύρο, Μπέιλι 9.88 και Γκάτλιν 9.97 και τους Τζαμαϊκανούς Μπόλτ (10.09), Πάουελ (10.09) και Μπλέικ (10.00) να κερδίζουν τις σειρές τους χωρίς κανένα πρόβλημα.
Στο μήκος το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Βρετανός Γκρεγκ Ράδερφορντ με 8.31.