Παρασκευή 3 Αυγούστου 2012

Ο Τσάτουμας έμεινε στο 7μ.53 στο μήκος στην 29η θέση

Στραβά πήγε και ο αγώνας στον προκριματικό του μήκους και για τον Λούη Τσάτουμα. Ο πρωταθλητής του μήκους έμεινε στα 7μ.53, επίδοση πολύ χαμηλή και πήρε την 29η θέση σε 42 αθλητές.
Ο Λούης πέτυχε 7μ.53 στο πρώτο άλμα, στο δεύτερο έκανε 7μ.48 και στο τρίτο που πήρε το ρίσκο για ένα μεγάλο άλμα ήταν άκυρο, όπως συμβαίνει πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις. Το όριο των 8μ.10 πέρασαν μόλις δύο αθλητές ο Βραζιλιάνος Ντασίλαμ και ο Αμερικανός Γκούντγουιν με 8μ.11. Στον τελικό όμως προκρίθηκαν με άλμα στα 7μ.92.
Η Μαρία Μπελιμπασάκη τερμάτισε στην 6η θέση στην 7η σειρά του πρώτου γύρου με 11.63 και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά.
Στην 35η θέση είναι η Σοφία Υφαντίδου μετά την ολοκλήρωση της πρώτης ημέρας του επτάθλου με 3.364 βαθμού. Η Υφαντίδου έκανε 13.82 στα 100μ. εμπ., 1μ.68 στο ύψος, 12μ.96 στη σφαιροβολία και 25.91 στα 200μ.