Τετάρτη 1 Ιουλίου 2009

Ο Παπαδόπουλος το 650ό μετάλλιο και ήταν και χρυσό

Ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο είχαμε στο καράτε, άθλημα που διεκδικεί την είσοδό τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες και τα πηγαίνει άριστα για τα ελληνικά χρώματα.
Ο Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος δεν απλά κέρδισε την κατηγορία -84 κιλά του καράτε, στους Μεσογειακούς Αγώνες της Πεσκάρα, είναι ο αθλητής που το μετάλλιό του έχει ξεχωριστή στατιστική αξία, αφού είναι 650ό που κερδίσει η Ελλάδα στους Μεσογειακούς Αγώνες από το 1951.
Όλα αυτά μετά τις ανακατατάξεις που έγιναν και τα 3 μετάλλια που χάνει η ελλάδα στην άρση βαρών εξαιτίας της υπόθεσης ντόπινγκ.
Ο Έλληνας αθλητής νίκησε κατά σειρά τον Σύρο Σαντί Αλ Αλί με 4-0 (στη φάση των «16»), τον Βόσνιο Άλεμ Κουπούσοβιτς με 2-0 (στους προημιτελικούς) και τον Αιγύπτιο Χανί Κεστά με 1-0 (στους «4»), παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό της κατηγορίας.
Στον τελικό ο Παπαδόπουλος κέρδισε τον Ιταλό Σαλβατόρε Λόρια με 1-0 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.
Με μετάλλιο –χάλκινο – ολοκληρώθηκε η παρουσία στην Πεσκάρα. Ο Σπύρος Μαργαριτόπουλος (+84κ.) κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο καράτε. Στον αγώνα του μεταλλίου κέρδισε τον Αλβανό 'Αγκον Αγκάνι με 7-6.
Το καράτε είναι από τα αθλήματα που έκαναν πολύ καλή εμφάνιση κερδίζοντας συνολικά 6 μετάλλια από τα οποία 3 χρυσά, 1 αργυρό και 2 χάλκινα.

Χρυσό και στο πινγκ πονγκ ο Γκιώνης
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στο απλό του πινγκ πονγκ ο Παναγιώτης Γκιώνης, νικώντας στον τελικό με 4-1 (11-7, 11-5, 8-11, 11-2, 11-6) τον Αντρέι Γκάτσινα από την Κροατία.
Στο ίδιο άθλημα, το απλό, αλλά στις γυναίκες αυτή τη φορά η Κατερίνα Ντουλάκη πήρε το χάλκινο μετάλλιο επικρατώντας στον μικρό τελικό με 4-1 (11-9, 12-10, 2-11, 11-8, 11-9) επί της Κορνέλια Βάιντα από την Κροατία.